מחקרים אחרונים על הפעילות הביולוגית של פרופוליס נעשו ורבים מתכונות הריפוי שקודמו במשך מאות שנים על ידי תרבויות רבות אושרו על ידי המדע המודרני. מחקרים הראו, בין היתר, את תכונותיו האנטי-בקטריאליות, אנטי-פטרייתיות ואנטי-ויראליות / אנטי-דלקתיות, יכולתו להגן על הכבד, להגביר את עמידותו הטבעית של הגוף בפני זיהומים נגיפיים, לרפא בעיות פה וחניכיים ולטפל בכיבי קיבה. הספקטרום החובק של פעילות ביולוגית חיובית שיש לפרופוליס ביחס לגוף האדם הוא תוצאה של השפעה נוגדת חמצון של פוליפנולים [27].

מחברים [33] הראו בחולדות עם סוכרת כי מתן תמצית פרופוליס הביא להפחתת רמות הגלוקוז והשפעה מגנה מפני חמצון שומנים בדם.

על רקע זה

מחקרים מיקרוסקופיים הראו הגנה ניכרת על כבד וכליות לאחר טיפול בפרופוליס, הנתמך בתצפיות ביוכימיות. מחקר אחר אישר את הפוטנציאל הכבד של תמציות פרופוליס בפציעות כרוניות הנגרמות על ידי CCL-4, המסדיר את פעילות ההגנה [33]. השפעה אנטיבקטריאלית חשובה נוספת של פרופוליס היא הפעילות הגבוהה כנגד חיידקים חיוביים וגראם שליליים, הנובעת מפעילות סינרגיסטית של תרכובות רבות בפרופוליס. מחקר מצא כי פרופוליס עוזר לאנשים עם כוויות טראומטיות להחלים מהר יותר על ידי האצת הצמיחה של תאים בריאים חדשים. מחקר אחר הראה כי תמצית אלכוהול פרופוליס מקומית יעילה יותר מקרמים סטרואידים בהפחתת תאי התורן בפצעים כירורגיים בפה. על פי מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Alternative and Complementary Medicine, פרופוליס מקדם ריפוי של כוויות קלות.

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Alternative and Complementary Medicine

החוקרים השוו את ההשפעה של קרם עור פרופוליס וכסף סולפדיאזין, תרופה המשמשת לטיפול בכוויות מדרגה שנייה ושלישית, על חולים עם כוויות מדרגה שנייה. תוצאות המחקר הראו כי גם הפרופוליס וגם התרופה היו יעילים כטיפול בכוויות. פיינטז ומצנר התנסו באתנול, תמצית פרופוליס מבודדת מפרופוליס, ובקרנית הארנבונים והעכברים כדי להשיג חומר הרדמה כללי עם אתנול ותרכובות 5,7-דיהידרוקסי פלוואנון, פינוסמברין, 5-הידרוקסי-7-מטוקסיפל-פלוונון, פינוסטרובין ו- תערובת אסטרים של קפאין.

פרופוליס

הוא חומר שרף המופק מדבורי דבש ומשפיחי צמחים המשמשים ברפואת צמחי מרפא מסורתית ונצרכים ככלי עזר בריאות וכגבר למערכת החיסון. זה נחשב לחיטוי, אנטי בקטריאלי, אנטי פטרייתי, מכווץ, נוגד עוויתות, אנטי דלקתי, הרדמה, נוגד חמצון, גידול, פטרייה, כיב, סרטן ומוונן חיסוני.

פרופוליס

הוא תערובת שרף טבעית המיוצרת על ידי דבורי דבש מחומרים שנאספים כחלק מניצני צמחים ומפרישות. דבורים אוספות פרופוליס מצמחים שונים באקלים ממוזג, במיוחד צפצפות. בשל מרקמו השעווה ותכונותיו המכניות, דבורים משתמשות בפרופוליס בבנייה ותיקון של הדבורים שלהן לאיטום פתחים וסדקים, קירות פנים חלקים וכמחסום מגן מפני פולשים חיצוניים כמו נחשים ולטאות וכן איומי מזג אוויר כמו רוח וגשם.

במשך אלפי שנים, תרבויות עתיקות השתמשו בפרופוליס בתכונותיהן הרפואיות. פרופוליס הוא תרופה טבעית הנמצאת בצורות שונות בחנויות טבע רבות לשימוש מקומי.

מצרים קדומים השתמשו בפרופוליס לחניטה ורופאים השתמשו בו בכדי לסייע בריפוי פצעים במהלך מלחמת העולם השנייה

אשורים שמים פרופוליס על פצעים וגידולים כדי להילחם בזיהומים ולתמוך בתהליך הריפוי. בעוד שמחקרים בבעלי חיים על תכונות פרופוליס ומרכיביה מבטיחים, מעטים המחקרים האיכותיים הוכיחו את יעילותה בבני אדם כטיפול במחלות מסוימות. – מחקר ראשוני מציע כי שימוש בפרופוליס יכול לסייע בריפוי פצעים קרים. לדוגמא, במחקר שפורסם ב- Phytotherapy Research בשנת 2010 מדענים מצאו כי לתמציות של פרופוליס יש השפעה שנלחמת בנגיף והיא יכולה לסייע במיגור נגיף הרפס סימפלקס סוג 1 (נגיף הצטננות). פרופוליס דבורים מיוצר ממערכת החיסון של עצים, ממערכת החיסון של הדבורים וממערכת החיסון של הדבורים, כך שהיא יכולה להועיל למערכת החיסון האנושית.

לדבורת פרופוליס תכונות נוגדות חמצון חזקות ומיקרוביאליות

מה שהופך אותה לאנטי בקטריאלית, אנטי-פטרייתית ואנטי-ויראלית. יוונים, רומאים ומצרים קדומים היו מודעים לתכונות הריפוי שלו והשתמשו בו רבות כתרופות. דבורה פרופוליס משמשת למגוון אורגניזמים בגלל תכונותיה האנטי מיקרוביאליות והנוגדות חמצון הגבוהות כדי לתמוך בהגנות הגוף מפני דלקות בדרכי הנשימה העליונות, דלקות עור, דלקות גרון ודלקות בפה אחרות וכדי לסייע בריפוי פצעים קטנים יותר.

פרופוליס

הוא חומר שרף שדבורים מייצרות מחומרים המופקים מניצני עצים. זהו דבק דבורים או תערובת שרף שמייצרות דבורי הדבש על ידי ערבוב רוק, שעוות דבורים, אקסודאט, ניצני עצים שנאספו, נהרות מוהל ומקורות בוטניים אחרים. פרופוליס, המופיע בכמויות קטנות בדבש, זמין גם כתוסף תזונה.

פרופוליס, או דבק דבורים, יכול לשמש לפערים קטנים (6 מילימטרים בפער של כוורת גדולה) ולרכסים מלאים 9 מילימטרים בחלת הדבש.

יוונים

רומאים ומצרים קדומים היו מודעים לתכונות הריפוי של הפרופוליס (או דבק הדבורים) והשתמשו בו רבות כתרופה. בימי הביניים פרופוליס לא היה נושא פופולרי והשימוש בו ברפואה הקונבנציונאלית נעלם. הידע אודות התכונות הרפואיות של פרופוליס נשמר ברפואה העממית המסורתית.
למידע מורחב בתחום של אלו פרופוליס ופרופוליס באפשרותך לבדוק ב- artmedicalcenter.co.il

למעשה

לפרופוליס יש השפעה נוגדת חמצון חזקה והוא מכיל תרכובות נוגדות חמצון כמו קאמפפרול ופנתילקפאין. המחברים מצאו את פעילות נוגדת החמצון של פרופוליס בארגנטינה, אוסטריה, ברזיל, בולגריה, צ'ילה, סין, הונגריה, ניו זילנד, דרום אפריקה, תאילנד, אוקראינה, אורוגוואי, ארה"ב ואוזבקיסטן על ידי שילוב נתונים מניתוחים כימיים. רכיבים חשובים של פרופולי התגלו על ידי ניתוח HPLC, מערך פוטודיודה וזיהוי ספקטרומטר מסה.

סינתזת פרופוליס של תרכובות עם פעילות אנטי-פרוליפרטיבית מאנלוגים וממוצרים טבעיים פרניליים של הברזילאי

פרופוליס. (I) השפעות אימונומודולטוריות ואנטי-מתסטיות של תמציות פרופוליס ותרכובות פוליפנוליות קשורות. Orsolic, N., Knezevic, AH, Sver, L. ו- Terzic, S. מנגנונים ישירים ועקיפים של פעילות אנטי-גידולית של תמציות פרופולי ותרכובות הפוליפנול שלהם.

ניסוי רב-מרכזי, אקראי ומבוקר פלצבו, כדי להעריך את היעילות של שילוב של פרופוליס, חמוציות, מקרוקרפונה ודואבה (r) למניעת הישנות דלקות בדרכי השתן אצל נשים הסובלות מדלקת שלפוחית השתן.